Czy detektyw używa drona?

Czy detektyw używa drona?

Poniekąd tak.

Ponieważ przy realizacji niektórych zadań detektyw wykorzystuje różne narzędzia ułatwiające pracę i zdobywanie potrzebnych informacji lub dowodów. Oczywiście wśród tych narzędzi są drony.

Czy detektyw używa drona ?
Czy detektyw używa drona ?

Co to są drony ?

Pojęcie to już jest znane sporej części społeczeństwa i jest kojarzone z technologią wojskową, która została zaanektowana przez cywilny prywatny sektor biznesowy. Już od początku dwudziestego pierwszego wieku tę technologię wykorzystują różne firmy w różnych celach.

Również technologię w postaci dronów wykorzystują w swojej pracy prywatni detektywi przy bardziej skomplikowanych sprawach.

Drony są to bezzałogowe mini obiekty latające stworzone do realizacji różnych zadań w sektorach:
-armii,
-wywiadu,
-policji,
-innych służb państwowych,
-biznesu,
-sektora szeroko rozumianej rozrywki lub mediów.

Na ich konstrukcji łatającej zamontowane są kamery, którymi wykonuje się zdjęcia terenu, obiektów, ludzi lub innych form trudno dostępnych.
Poniekąd, jeśli droższy dron, tym lepsza jakość osprzętu do robienia zdjęć, filmów, pomiarów itp.

Budowa drona

Czy detektyw używa drona ?

Standardowy dron składa się z kilku wirników, które posiadają funkcje pionowego startu, czyli startują i lądują prawie na każdej powierzchni, która ma wielkość samego drona. Dlatego ta funkcja tworzy ich użyteczność i zastosowanie w bardzo szerokim zakresie.

Oprócz silnika lub silników ważnym elementem jest akumulator, który jest odpowiedzialny za czas przebywania w powietrzu. To czynnik bardzo ważny, ponieważ w zastosowaniach detektywistycznych czas ok. 10 min lotu drona, to trochę mało. Potrzeba minimalnie 30 min z tendencją jak najwyższych czasów lub możliwością szybkiej wymiany zapasowego akumulatora, lub akumulatorów.

Oczywiście ważny jest udźwig, który przy dzisiejszych możliwościach technicznych powinien wynosić minimum ok. 0,7 – 1 kg.

Również ostatnią niebagatelną sprawą jest zasięg w sensie sterowności, która jest niezakłócana do pewnej potrzebnej odległości od pilota.

Ponieważ, detektywi mają do dyspozycji całe mnóstwo nowoczesnych urządzeń i narzędzi, które mogą zamontować na takim dronie.

Właśnie dzięki dronom, jest możliwa obserwacja określonych terenów, obiektów, figurantów itp. które położone są w trudno dostępnych miejscach.

Możliwości zadaniowe

Czy detektyw używa drona ?

Jednak czy drony dają istotne możliwości w pracy detektywa. Dlatego tutaj musimy sobie jasno uświadomić, co jest w stanie udźwignąć dron dostępny na rynku, który ma stosunkowo niewielkie rozmiary. Ponieważ ważnym czynnikiem jest uzyskanie wyraźnego obrazu z odległości kilkudziesięciu czy kilkunastu metrów często w warunkach nocnych. Co często za pomocą dronów jest nierealne, ale ważne jest to, żeby była to jakość dowodowa tych materiałów dla sądu. Również dużym problemem jest nie sensoryczność drona. Czyli jego niestabilność w trakcie wznoszenia czy zawieszenia punktowego, które przekłada się na złą jakość materiałów zdjęciowych, ponieważ dron jest bardzo wrażliwy na warunki pogodowe.

Detektyw Kraków
Detektyw Kraków

Inne ograniczenia

Czy detektyw używa drona ?

Następnym ograniczeniem dronów jest obowiązkowa i ciągła ich kontrola, dlatego że obecne na rynku drony nie są w stanie wykonywać szybkich manewrów i się ukrywać.

O ograniczonym zasięgu trzeba jeszcze raz wspomnieć, bo wybitnie utrudnia realizacje zadań obserwacyjnych.

Natomiast już fatalnym ograniczeniem, jest jego głośność, jest wręcz nie do przyjęcia w pewnych warunkach nocnych lub w czasie ciszy za dnia. Ponieważ to może warunkować dekonspiracje detektywa lub wynajętego pilota drona, co może skutkować brakiem realizacji zlecenia. Oczywiście to ma wpływ na wynagrodzenie, opinię i skuteczność detektywa, na co detektyw jest wyczulony.

Wnioski

Dlatego i poniekąd w tym momencie mogę napisać swoją opinię, że drony, jednak nieszczególnie rozpowszechniły się w pracy detektywów. Co nie znaczy, że tak jest w innych dziedzinach życia publicznego.

Sprawdzają się w miejscach, gdzie nie jest potrzebne zachowanie ciszy, gdzie warunki terenowe nie utrudniają sterowania dronem oraz nie jest potrzebna duża dokładność filmowanego materiału dowodowego.

Prywatny detektyw często szuka nowinek technicznych, które mu pomogą w pracy, w celu zwiększenia możliwości oraz szybszej lub skuteczniejszej realizacji zlecenia.

Biuro Detektywistyczne Kraków jednak zajmuje stanowisko:

Że nawet jeśli w detektywistyce wykorzystanie dronów jest mocno ograniczone przez ich jeszcze duże niedoskonałości. To jednak w przyszłości przy postępującym ulepszaniu tych urządzeń ich zapotrzebowanie użytkowe znacznie się zwiększy.

Również mamy świadomość, że już pojawiły się dla pewnych służb – organizacji urządzenia podobne do dronów. W których odgłosy pracy, zasięg, akumulator, sterowność oraz jakość już wbudowanych urządzeń monitorujących jest znacznie lepsza.

Nasze biuro cierpliwie oczekuje, kiedy wejdą do użytku publicznego oraz ich cena wynajęcia obniży się do opłacalnego pułapu w stosunku do realizowanych zleceń.

Wtedy to dopiero zmieni się świat życia prywatnego i publicznego. Oczywiście wierzymy, że regulacje prawne będą odpowiednie w stosunku do nowo wprowadzanych urządzeń monitorujących.

Na razie korzystamy z innych sposobów-urządzeń oraz metod zdobywania informacji, zgodnie z obowiązującym prawem.

Ten i inne teksty piszę i zamieszczam na swojej stronie internetowej:
http://detektywmalopolska.pl / w zakładce BLOG.

Czy detektyw używa drona?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZADZWOŃ